Obóz wspinaczkowy na Sardynii

Dzika przyroda, zapierające dech w piersiach widoki, 2000 km linii brzegowej, niepowtarzalne plaże, turkusowa woda, klify i góry, połogi, płyty z dziurkami i przewieszone tufy… Ponad 7000 tysięcy dróg sportowych i 1000 dróg wielowyciągowych. Ok. 300 słonecznych dni w roku, przyjaźni mieszkańcy, pyszne włoskie jedzenie i wino… A przy tym mnogość i różnorodność rejonów sprawiaja, że nie wspinamy się w tłumie.

Brzmi jak wspinaczkowy raj? Tak, Sardynia zdecydowanie zasługuje na to określenie. 🙂

Cena w 2024 roku

2200 zł

Cena obejmuje:

  • 5 dni wspinania w skałkach na drogach jedno- i wielowyciągowych
  • 1 dzień restowy – wycieczka np. do Santa Teresa Gallura (formacje granitowe rodem z Marsa 😉)
  • warsztaty z rozwiązywania sytuacji awaryjnych w skałkach
  • wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny z wyjątkiem butów wspinaczkowych
  • profesjonalną opiekę instruktorską
  • niepowtarzalne zdjęcia z wyjazdu

Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, wynajęcia samochodu na miejscu, paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia.

Dojazd: samolot, samochód wynajęty na Sardynii

Noclegi: Klimatyzowany apartament z pokojami 1-3-osobowymi, łazienką i kuchnią.

Szczegóły

Poziom początkujący-średniozaawansowany

Kondycja: 2-3/5

8 dni (6 dni na miejscu, 2 dni dojazd)

Październik - marzec

Terminarz szkoleń

Termin

Lokalizacja

Terminy w przygotowaniu.

Włochy: Sardynia

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

04.10.2024-11.10.2024

Cala Gonone (Sardynia, Włochy)

wolnych miejsc: 4

REZERWUJĘ

11.10.2024-18.10.2024

Cala Gonone (Sardynia, Włochy)

wolnych miejsc: 4

REZERWUJĘ

Pełny opis obozu

Rejon działania

Sardynia w skrócie:
– skalista włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym,
– „hektary” wspaniałej skały (dominuje wapień, ale jest też granit, zdarza się piaskowiec),
– ok. 300 dni słonecznych w roku,
– niezliczona ilość malowniczych plaż, bajkowe zatoki i tajemnicze nuragi 😉
– piękna architektura oparta na symbiozie z naturą,
– wg. włoskiego dziennikarza Sergio Frau Sardynia to mityczna Atlantyda

Wymagania

Aby wziąć udział w tym obozie:

  • Przyda Ci się wiedza i umiejętności sprzętowe z zakresu kursu wspinaczki skalnej etap I (czyli na drogach ubezpieczonych). W razie potrzeby przypomnienie i doszkolenie w cenie.😉
  • Nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych (problemy kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, ciąża).
  • Musisz posiadać własne buty wspinaczkowe.

Listę potrzebnych rzeczy otrzymasz po zgłoszeniu się na wyjazd.

Co będziemy robić, czyli program wyjazdu

Przede wszystkim będziemy wspinać się we wspaniałej jakości wapieniu. Rejony i trudności dróg dostosujemy do możliwości uczestników. Aby to było możliwe, pierwszego dnia udamy się w sektor oferujący drogi o zróżnicowanych trudnościach. Dla Was będzie to okazja do sprawdzenia swoich aktualnych możliwości, dla instruktora ważna informacja odnośnie planowania kolejnych dni. Oprócz tego zunifikujemy, a w razie potrzeby uzupełnimy, Waszą wiedzę w zakresie wspinaczki na drogach ubezpieczonych oraz przewiązania przez stanowisko. W kolejne dni będziemy tę wiedzę poszerzać, m.in. o wspinaczkę na drogach wielowyciągowych. W ramach warsztatów z autoratownictwa zajmiemy się również rozwiązywaniem sytuacji awaryjnych, jakie mogą się zdarzyć podczas wspinaczki w skałkach. Mniej więcej w środku wyjazdu planujemy restday. A więc odpoczynek od wspinania (i uwag instruktorskich… 😉). Jedna z możliwości spędzenia tego dnia to wycieczka do Santa Teresa Gallura. Jest to niesamowicie malownicze miejsce z jedynymi w swoim rodzaju formacjami granitowymi wyrzeźbionymi przez wiatry i deszcze. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Wy zinterpretujecie te skalne „rzeźby” stworzone przez naturę, i co dostrzeżecie w „kosmicznych” kształtach tutejszych skał. Po wspinaniu kąpiel w morzu, obiad, pizza, lody, kawa – każdemu według preferencji 😉 A może i lampka dobrego miejscowego wina? Chill generalnie 😊 Ostatecznie nasze szczegółowe plany wspinaczkowe dopasujemy do pogody i preferencji grupy.

Noclegi

Naszą bazą będzie klimatyzowany apartament położony w bocznej uliczce w spokojnej części Cala Gonone: pokoje 1-2 osobowe, kuchnia, 2 łazienki, słoneczny taras na poranną kawę. Apartament znajduje się ok. 400m od najbliższej plaży (Plaza Spiaggia Centrale). W pobliżu znajdują się też markety z cenami niewiele wyższymi od polskich. Koszt noclegów zależy od ilości uczestników i wynosi ok. 25-35 Euro/noc/os.

Dojazd

Lecimy samolotem Ryanair z podkrakowskich Balic do Cagliari. Stąd wynajętym samochodem dojeżdżamy do naszej kwatery w Cala Gonone.

Wyżywienie:

We własnym zakresie. Ceny żywności na Sardynii są niewiele wyższe niż w Polsce, a najbliższe markety (np. Spar) znajdują się w pobliżu apartamentu. W apartamencie mamy do dyspozycji wyposażoną kuchnię, więc często zdarza się, że gotujemy wspólnie. Ale to już ustalamy w ramach grupy.

Sprzęt

Szkoła zapewnia cały techniczny sprzęt. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond, Camp, Edelrid i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne.

Jeśli posiadasz własny sprzęt techniczny, to oczywiście możesz go używać w trakcie wyjazdu po wcześniejszej kontroli przez instruktora.

Musisz zabrać ze sobą:

  • własne buty wspinaczkowe
  • sprzęt osobisty: kask, uprząż, 4xHMS, przyrząd asekuracyjno-zjazdowy umożliwiający asekurację z górnego stanowiska, repik do blokera (braki uzupełniamy – prosimy o wcześniejszą informację)
  • buty z protektorem, najlepiej „podejściówki” (nie są potrzebne wysokie buty górskie)
  • koszulki typu t-shirt (najlepiej oddychające i szybkoschnące)
  • bluzę/cienki polar/softshell
  • spodnie do wspinania
  • krótkie spodenki
  • kurtkę z kapturem nieprzemakalną i przeciwwiatrową, najlepiej z membraną (np. Gore-Tex lub inny -tex)
  • plecak do noszenia sprzętu i wspinania (optimum to ok. 40 l)
  • ochronę przed słońcem (czapka/chustka na głowę, okulary, krem UV)
  • butelkę na picie
  • apteczkę osobistą i lekarstwa przyjmowane na stałe
  • rzeczy do mycia, cążki do paznokci/skórek
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wraz z opcją akcji ratowniczej przy użyciu śmigłowca
  • kartę EKUZ
  • DOBRY HUMOR I ŁADNĄ POGODĘ

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny do uczestnictwa w obozie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu musi zaopatrzyć się samodzielnie. Dodatkowo, po zgłoszeniu na kurs, otrzymasz checklistę z potrzebnymi rzeczami, która ułatwi Tobie przygotowania do wyjazdu.

Dzień powszedni wyjazdowy, czyli ważne informacje

  • Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.
  • Cele wspinaczkowe ustalamy na bieżąco w zależności od możliwości uczestników oraz warunków pogodowych.
  • Opiekę nad uczestnikami obozu sprawuje instruktor PZA posiadający wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 35 lat) i szkoleniowe (ponad 20 lat).
  • Szczegółowe zasady udziału w obozie znajdziesz w Regulaminie.

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie „masówka”, z tego względu ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacja miejsca następuje po przelewie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli zrezygnujesz z wyjazdu, opłata rezerwacyjna przepada. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Czego możesz oczekiwać?

Przede wszystkim dużej ilości wspinania w fantastycznej skale, profesjonalnej opieki instruktorskiej, dobrze spędzonego czasu w fajnej atmosferze oraz niezapomnianych widoków. Na Sardynii dominuje wapień, ale zdarzają się też rejony granitowe. To, w które rejony się udamy będzie zależało zarówno od pogody, jak i od możliwości i preferencji uczestników. Będziemy wspinać się przede wszystkim w rejonach położonych w pobliżu Cala Gonone (Cala Fuili, La Poltrona, Budinetto, Margheddie i innych). W planie mamy 5 dni wspinaczkowych oraz 1 dzień odpoczynkowy. Podczas obozu będzie okazja powtórzyć i uzupełnić wiedzę oraz umiejętności techniczne z zakresu wspinaczki na drogach jedno- i wielowyciągowych. Podczas wszystkich szkoleń i obozów, a także podczas prywatnego wspinania kładziemy bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo. Dlatego też zaplanowaliśmy również warsztaty z rozwiązywania sytuacji awaryjnych w skałkach. Oczywiście życzymy Wam i sobie, aby nigdy nie musieć korzystać z tych technik. Jednak jesteśmy zdania, że lepiej wiedzieć i potrafić poradzić sobie w podbramkowej sytuacji, niż być skazanym na pomoc innych.