O mnie

Instruktor Alpinizmu PZA
Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA
Instruktor Wspinaczki Wysokogórskiej

Swoją przygodę z górami rozpocząłem jako kilkuletni tatrzański turysta i narciarz. Fascynacja pionowym światem spowodowała, że w 1986 r. pierwszy raz związałem się liną w Skałkach Podkrakowskich. Dwa lata później przeszedłem pierwszą drogę na Zamarłej Turni w Tatrach. A potem już „poszło”… Tatry latem, Tatry zimą, Alpy Wapienne, Alpy Zachodnie, Dolomity, klify na Bornholmie, góry Norwegii, Lofoty… Wspinanie sportowe i na własnej asekuracji, niebanalne wspinanie w piaskowcach, skała, lód, mikst, skitouring, skialpinizm, otwieranie nowych dróg…

W ten sposób uzbierało się ponad 35 lat różnorodnego doświadczenia wspinaczkowego. Stanowi ono niezastąpioną bazę podczas wszystkich szkoleń wspinaczkowych i turystycznych, które prowadzę od ponad 22 lat.

Jestem licencjonowanym Instruktorem Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu. Od 2001 roku zajmuję się zawodowo szkoleniami wspinaczkowymi oraz turystycznymi prowadząc Szkołę Wspinania Climbing & Adventure i regularnie poszerzając swoje uprawnienia i zakres kompetencji instruktorskich: od 2001 Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA, od 2008 Instruktor Taternictwa PZA, od 2023 Instruktor Alpinizmu PZA.

Podobnie jak we własnej działalności wspinaczkowej, również w szkoleniach nie ograniczam się tylko do jednego rodzaju aktywności. W sezonie letnim prowadzę kursy wspinaczki skalnej, kursy wspinaczki na drogach wielowyciągowych oraz letnie kursy taternickie. Natomiast w sezonie zimowym zapraszam na zimowe kursy turystyki wysokogórskiej, kursy wspinaczki lodowej oraz zimowe kursy taternickie. Szkolenia te prowadzę zgodnie z programami PZA wzbogacając je patentami wynikającymi z lat spędzonych w górach. Doświadczeniem i wiedzą dzielę się również podczas letnich i zimowych obozów wspinaczkowych w Polsce i za granicą, których program dostosowuję do możliwości uczestników.

Ta różnorodność szkoleń pomaga mi dostrzec indywidualne potrzeby szkoleniowe poszczególnych kursantów na różnych stopniach zaawansowania w zależności od tego, jakie cele sobie stawiają. „Efektem ubocznym”, ale dla mnie osobiście bardzo ważnym, jest to, że praca instruktorska nigdy się nie nudzi. To olbrzymia satysfakcja obserwować, jak osoba, która przychodząc na podstawowy kurs skałkowy, nie potrafiła zawiązać innego węzła niż przysłowiowy supeł, stopniowo staje się kompletnym i kompetentnym wspinaczem działającym samodzielnie w skałkach, na drogach wielowyciągowych, następnie w górach latem, a na koniec również zimą.

Nazwa szkoły nie jest przypadkowa. Wspinanie bowiem wiąże się dla mnie również nierozerwalnie z podróżami, poznawaniem „nowego”, podejmowaniem wyzwań, a przez to poznawaniem siebie, a także z działaniem w harmonii z naturą. Z tego powodu prowadzę wyłącznie szkolenia w kameralnych grupach unikając zatłoczonych rejonów. Podczas prowadzonych przez mnie szkoleń możesz spodziewać się dużej (a nawet potężnej 😉) dawki wiedzy, partnerskiej atmosfery oraz uśmiechu w otoczeniu urokliwej przyrody.

Jeśli czujesz, że to również Twoje klimaty, to serdecznie zapraszam.

Piotr