Zapraszam do zapoznania się z pełnym opisem kursu
Wspinaczka
Rejony działania
Wspinamy się w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Rejon ten bardzo dobrze nadaje się do rozpoczęcia przygody z zimowym wspinaniem, gdyż oferuje szeroki wachlarz dróg wspinaczkowych i miejsc szkoleniowych o bardzo urozmaiconym charakterze. Podejścia i zejścia są relatywnie krótkie oraz zazwyczaj nieco mniej zagrożone lawinami niż inne rejony Tatr Polskich. Znajdziemy tutaj zarówno drogi mikstowe, jak i łatwo dostępne lodospady. Po całym dniu zmagań z zimnem, śniegiem i lodem można zjeść ciepły posiłek w „Murowańcu”.
Wymagania
– Musisz mieć ukończony letni kurs taternicki oraz wspinać się samodzielnie i sprawnie w Tatrach w warunkach letnich.
– Operacje sprzętowe nie powinny mieć dla Ciebie tajemnic. Trzeba wykonywać je szybko i bezbłędnie. W zimie wszystko trwa wielokrotnie dłużej, a dzień jest krótki…
– Zalecam wcześniejsze ukończenie Zimowego Kursu Turystyki Wysokogórskiej. Dla bezpieczeństwa Twojego i całej grupy bardzo ważne jest, aby każdy potrafił pewnie chodzić w rakach w terenie turystycznym, potrafił wyhamować czekanem potencjalny upadek i potrafił używać lawinowego ABC.
– Również wcześniejsze ukończenie pełnego kursu wspinaczki lodowej będzie z korzyścią dla Ciebie. Te doświadczenia wiążą się nie tylko ze zdobyciem nowej ważnej wiedzy i nowych umiejętności. To również wcześniejszy test Twojej odzieży w trudnych zimowych warunkach. 😉
– Odpowiedni poziom wspinaczkowy w skałkach (min. V+ OS) ułatwi i przyspieszy naukę wspinania w rakach i z dziabkami.
Czego się nauczysz, czyli program kursu
Zajęcia praktyczne i teoretyczne
Jesteś już samodzielnym wspinaczem górskim w warunkach letnich, więc z pewnością wiesz, jak wielkie znaczenie ma odpowiednie przygotowanie, aby akcja górska była szybka i bezpieczna. Pod pojęciem przygotowania kryje się nie tylko przygotowanie kondycyjne. Równie ważne są wiedza i umiejętności praktyczne, które potrafimy błyskawicznie przywołać i zastosować podczas wspinaczki, również w sytuacjach nieprzewidzianych i stresowych. Wspinaczka zimowa jest najbardziej kompleksową działalnością górską i wymaga stosowania na bieżąco wszystkich technik wspinaczkowych, linowych i asekuracyjnych. Do tego w zimie mamy do czynienia z dodatkowymi czynnikami stresogennymi (przede wszystkim zimnem i trudnymi warunkami pogodowymi) oraz zagrożeniami obiektywnymi (lawiny). Z tym wszystkim musimy radzić sobie na bieżąco od momentu wyjścia ze schroniska do powrotu do niego. Z tego względu trudno jest oddzielić zajęcia teoretyczne od praktycznych, gdyż teoria jest tutaj nierozerwalnie związana z praktyką. Jeśli tylko warunki pogodowe pozwalają, realizujemy jak największą część zagadnień szkoleniowych w terenie. Taki system działania jest najbardziej efektywny, a po powrocie do schroniska jest więcej czasu na regenerację i odpoczynek przed kolejnym wymagającym dniem.
Najważniejsze aspekty szkolenia:
- Nauka wspinaczki w mikście i lodzie (techniki używania raków i dziabek)
- Asekuracja w terenie mikstowym i lodowym (igły do traw, śruby lodowe, haki etc.)
- Budowanie stanowisk w warunkach zimowych (śnieg, lód, trawki, skała)
- Nauka sprawnego i bezpiecznego poruszania się w terenie śnieżnym, lodowym, skalnym i mikstowym
- Torowanie, zakładanie śladu
- Niebezpieczeństwa podczas zimowej działalności w górach
- Profilaktyka lawinowa (ocena warunków, wybór możliwie bezpiecznej drogi podejścia i zejścia)
- Zajęcia lawinowe (przypomnienie obsługi lawinowego ABC i postępowania w razie wypadku lawinowego)
- Strategia i taktyka we wspinaczce zimowej, ocena warunków, wybór celów
- Sprzęt i wyposażenie wspinacza zimowego
Noclegi
Schronisko Murowaniec lub COS Betlejemka na Hali Gąsienicowej. Rezerwacja noclegów dokonywana jest przez Szkołę lub przez uczestników w razie indywidualnych ustaleń.
Ceny noclegów w schroniskach (wg. cenników poszczególnych schronisk):
Schronisko Murowaniec: cennik
COS Betlejemka: cennik
Dojazd
Na miejsce szkolenia, a więc do schroniska, musisz dotrzeć we własnym zakresie. Jeśli jedziesz z Krakowa lub okolic, to niekiedy jest możliwość wspólnego dojazdu/powrotu samochodem ze mną. W razie zainteresowania takim wariantem skontaktuj się ze mną. Jeśli jedziesz z daleka, rozważ przyjazd dzień wcześniej. Po nieprzespanej nocy i podejściu z plecakiem nie będziesz w najlepszej formie pierwszego dnia kursu.
Wyżywienie:
We własnym zakresie. W schroniskach są prowadzone usługi gastronomiczne, więc można zjeść ciepły posiłek, uzupełnić zapasy. W Betlejemce jest kuchenka elektryczna oraz lodówki do dyspozycji kursantów, ale nie jest to osobna kuchnia, więc nie nastawiaj się na gotowanie wyszukanych dań. 😉 Pamiętaj, że zajęcia terenowe trwają zazwyczaj co najmniej 7-8 godzin, więc musisz zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Oprócz tego w razie wcześniejszego wyjścia ze schroniska musisz być w stanie samodzielnie zorganizować swoje wyżywienie. Zazwyczaj wychodzimy w teren przed otwarciem kuchni w Murowańcu.
Sprzęt
Musisz posiadać:
– własne buty kompatybilne z rakami automatycznymi, ewentualnie półautomatycznymi
– odzież przystosowaną do działania w trudnych warunkach zimowych (spodnie, kurtka, rękawiczki z membraną np. Gore-tex)
– gogle/okulary (m.in. jako ochrona oczu przed odłamkami lodu)
– plecak ok. 40-45l
– sprzęt osobisty: uprząż, 4 karabinki HMS, przyrząd wielofunkcyjny (np. Pivot DMM), 2 repiki 6mm (długość 140cm i 2m), kask
Przed kursem otrzymasz dokładne wskazówki odnośnie potrzebnego wyposażenia osobistego i odzieży.
Jeśli posiadasz własne raki, dziabki lub lawinowe ABC, będziesz mógł ich oczywiście używać po sprawdzeniu przez instruktora.
Zapewniam cały konieczny sprzęt techniczny (liny, ekspresy, raki, czekany, kaski, lawinowe ABC etc.), który posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Dzień powszedni kursowy, czyli ważne informacje
Szkolenie trwa 6 dni, z czego 5 dni przeznaczamy na działania terenowe, a 1 dzień na odpoczynek. Naszym terenem działania będzie otoczenie Doliny Suchej Gąsienicowej. Cele na kolejny dzień i godziny wyjścia będziemy ustalać na bieżąco biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, etap szkolenia i możliwości grupy kursowej. Spodziewaj się wczesnych wyjść ze schroniska, całodziennego działanie w terenie na mrozie, dużego wysiłku fizycznego i niekiedy późnych powrotów do schroniska. W trakcie szkolenia realizuję program zimowego kursu taternickiego PZA. Program ten wzbogacam o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.
– Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.
– W przypadku złych warunków atmosferycznych, np. zbyt wysokiego zagrożenia lawinowego, kurs może zostać odwołany lub przeniesiony na inny termin w porozumieniu z uczestnikami. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin. Szczegóły znajdziesz Regulaminie.
Czego możesz oczekiwać?
Na kursie nauczysz się podstaw praktycznej wiedzy i umiejętności, które są konieczne do bezpiecznego uprawiania wspinaczki zimowej. Im szybciej będziesz przyswajał/a przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nastaw się na tydzień ciężkiej pracy i nauki w trudnych warunkach atmosferycznych. Będzie zimno, a mimo to trzeba będzie napierać w górę, a zarazem pewnie operować sprzętem oraz szybko i bezbłędnie wykonywać operacje linowe. Przeżycia i sceneria, w której będziemy działać, będą nietuzinkowe. Niewykluczone jednak, że będziesz się nimi zachwycać dopiero po powrocie do schroniska… 😉 Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” 🙂
Po podstawowym zimowym kursie taternickim będziesz musiał(a) doskonalić zdobyte umiejętności i poszerzać swoją wiedzę, jeśli będziesz chciał(a) pokonywać zimą dłuższe i trudniejsze drogi. Możesz to robić samodzielnie lub w ramach kursów doszkalających.
A może wybierzesz się ze mną na jeden z zimowych lub letnich obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeżdżę do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz mi jakiś nowy ciekawy pomysł? 😉