Szkolenia indywidualne -wspinaczka zimowa

Wspinaczka zimowa a więc wspinanie na lodospadach i w mikście jest możliwe tylko w określonych miesiącach, kiedy panują odpowiednie do takiej działalności warunki. W przypadku wspinaczki mikstowej w Tatrach jest to zazwyczaj okres od ok. połowy grudnia do początku kwietnia. Chociaż niekiedy może się zdarzyć, że sezon rozpocznie się nawet w listopadzie i/lub wydłuży się do końca kwietnia. Z kolei sezon na wspinaczkę lodową z uwagi na bardzo istotny wpływ temperatury na tworzenie się i stabilność lodospadów jest zazwyczaj bardziej ograniczony i trwa najczęściej od początku stycznia do końca lutego/początku marca. W Tatrach wybór lodospadów nie jest zbyt wielki. Do tego dochodzi fakt, że możliwość bezpiecznej wspinaczki na nich w zdecydowanej większości jest bardzo uzależniona od aktualnych warunków lawinowych. W związku z tym moje ulubione rejony lodowe znajdują w Alpach, zwłaszcza w Austrii, oraz w Norwegii. Przemawia za tym ogromny wybór lodospadów, z których wiele nie jest zagrożone lawinowo oraz zdecydowanie mniejsze „zagęszczenie wspinaczy na m2”.

Zakres i czas trwania szkolenia zależy od celów, jakie sobie stawiasz. W zależności od sytuacji szkolenie indywidualne może trwać jeden, kilka lub kilkanaście dni podzielonych na etapy. Wszystko zależy od naszych wspólnych ustaleń. Napisz lub zadzwoń do mnie – wspólnie poszukamy rozwiązania, które pomoże spełnić Twoje marzenia. Z chęcią pomogę Ci w realizacji Twoich górskich celów. Zapraszam Piotr😊

Lodospady

Jak już napisałem wyżej, sezon na wspinaczkę lodową jest stosunkowo krótki. Wspinaczka lodowa ma swoją unikalną specyfikę. Na pierwszy rzut oka trzeba tylko wpijać raki i dziabki, mieć trochę siły i to wystarczy. Hmmm… Rzecz w tym, że nie wystarczy. Aby bowiem bezpiecznie wspinać się na lodospadach, trzeba:

  • posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie asekuracji i budowy stanowisk w lodzie,
  • potrafić ocenić stan i stabilność lodospadu, ocenić zagrożenie lawinowe itd.
  • nauczyć się techniki wbijania dziabek i raków tak, aby nie „młócić” nimi jak przysłowiowymi cepami, co w najlepszym wypadku prowadzi do kruszenia i niszczenie lodu, a w najgorszym do urwania się całego lodospadu

Nauka tego zajmuje sporo czasu. A potem trzeba jeszcze nabrać doświadczenia…

Jeśli zależy Ci na spróbowaniu swoich sił podczas wspinaczki na lodospadach i wstępnym zapoznaniu się z lodowym światem, to na takie szkolenie możemy umówić się w Tatrach.
Jeśli zależy Ci na solidnym szkoleniu i przygotowaniu do samodzielnego wspinania na lodospadach, polecam szkolenie w Alpach lub w Norwegii. Możesz dołączyć do jednej z grup w ustalonych terminach. Jeśli te terminy Ci nie pasują, lub (co często się zdarza) brak jest już wolnych miejsc w tych terminach, pochylimy się nad kalendarzem i postaramy się ustalić termin, który będzie pasował Tobie/Wam i mnie.
Zapewniam potrzebny sprzęt. Ty musisz posiadać odpowiednie buty, przeznaczone do montażu raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych. Więcej na temat wyboru butów zimowych przeczytasz na moim Blogu.

Mikst

Sezon na wspinaczkę mikstową jest dłuższy niż na wspinanie na lodospadach. Jednak nie oznacza to, że zawsze panują dobre warunki. Raczej nie należy spodziewać się ich na początku zimy w grudniu. Osobiście lubię drugą część zimy ze wskazaniem na marzec i początek kwietnia. Dni są dłuższe, temperatury nieco bardziej przyjazne a warunki wspinaczkowe i nierzadko także lawinowe korzystniejsze. Nie znaczy to jednak, że w styczniu lub lutym nie można trafić na fajne warunki i mieć masę satysfakcji ze wspinania.
W ramach szkolenia indywidualnego możemy wybrać się na drogi odpowiednie do zapoznania się ze specyfiką wspinania mikstowego albo na drogi, na których skupimy się na doskonaleniu Twoich umiejętności w tym zakresie. Możemy również wybrać się na wspinanie dla przyjemności 😊 Pamiętaj, że w zimie nie zawsze da się zrealizować wszystkie cele, a drogi dobieramy w zależności od panujących warunków (atmosferycznych i lawinowych) oraz Twoich możliwości.
Podobnie jak w przypadku lodospadów, zapewniam potrzebny sprzęt. Ty musisz posiadać odpowiednie buty, przeznaczone do montażu raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych. Więcej na temat wyboru butów zimowych przeczytasz na moim Blogu.

    Formularz kontaktowy