Pełny opis kursu
Rozszerzony kurs wspinaczki skalnej – 8 dni to najbardziej kompleksowy wariant kursu skałkowego. Szkolenie to jest ukierunkowane przede wszystkim na wspinanie na własnej asekuracji oraz na wspinanie wielowyciągowe. Pierwsza część kursu odbywa się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (4 dni), druga część w Sokolikach i Rudawach Janowickich (4 dni). W ten sposób poznajesz charakter wspinania w różnych rodzajach skały oraz uczysz się sposobów asekuracji w wapieniu i w granicie. A w tym względzie istnieją istotne różnice.
Dwa dodatkowe dni w stosunku do standardowego 6-dniowego kursu wspinaczki skalnej PZA dają możliwość poszerzenia materiału kursu oraz bardziej gruntownego przećwiczenia poszczególnych technik wspinaczkowych i asekuracyjnych. Materiału do nauki jest naprawdę wiele, a do jego gruntownego przećwiczenia potrzebna jest odpowiednia ilość czasu. 8 dni szkolenia w ramach rozszerzonego kursu wspinaczki skalnej zapewnia ten potrzebny czas.
Rozszerzony kurs wspinaczki skalnej 8-dni bazuje na programie kursu wspinaczki skalnej PZA. Jednakże zdecydowanie więcej czasu poświęcamy zagadnieniom wspinaczki na własnej asekuracji w różnych rodzajach skały oraz na drogach wielowyciągowych. Oprócz tego kurs poszerzony jest o zagadnienia z zakresu autoratownictwa.
Ten rodzaj kursu skałkowego jest najlepszym wyborem, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz w przyszłości wspinać się na drogach wielowyciągowych i w górach.
Rejony działania
Kurs odbywa się na terenie tzw. Skałek Podkrakowskich (południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej) oraz w Rudawach Janowickich i Sokolikach. Oba rejony mają swoją unikalną specyfikę ze względu na różne rodzaje skały, co wymusza stosowanie technik wspinaczkowych oraz asekuracyjnych optymalnych dla wapienia i granitu. Jura oferuje olbrzymią ilość dróg ubezpieczonych w każdym stopniu trudności, co stwarza wymarzone warunki do nauki w pierwszej części kursu skałkowego. Z kolei rudawski i sokolikowy granit oferuje dobre tarcie i bardziej przypomina wspinanie w Tatrach. Oprócz tego w Sokolikach i Rudawach Janowickich znajduje się olbrzymia liczba dróg wymagających zakładania własnej asekuracji. Na Jurze jest mniej dróg na własnej asekuracji, a zakładanie własnych punktów asekuracyjnych jest tutaj zazwyczaj bardziej wymagające. To wszystko powoduje, iż rozszerzony kurs wspinaczki skalnej ma bardzo wszechstronny charakter, co jest z ogromną korzyścią dla kursantów.
Wymagania
Aby wziąć udział w tym szkoleniu:
- Nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych: problemy kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, ciąża.
- Musisz posiadać odpowiednią odzież oraz własne buty wspinaczkowe.
- Osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez obojga rodziców/opiekunów prawnych. Dolna granica wieku to 16 lat.
Listę rzeczy przydatnych na kursie znajdziesz poniżej.
Czego się nauczysz, czyli program kursu
Kursy wspinaczki skalnej na prowadzę wg. programu PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 35 lat. Poniżej znajdziesz szczegółowy program kursu.
Zajęcia praktyczne:
W trakcie zajęć praktycznych zajmiemy się następującymi zagadnieniami:
- Dokładne zapoznanie ze sprzętem wspinaczkowym i jego zastosowaniem
- Prawidłowa obsługa przyrządów asekuracyjnych manualnych oraz (pół)automatycznych
- Prawidłowa obsługa przyrządów wielofunkcyjnych (np. typu ATC Guide, Reverso, Pivot itp.) na górnym stanowisku ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego odblokowywania go pod obciążeniem
- Praktyczne zastosowanie węzłów: kluczka, ósemka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, bloker, prusik, węzeł francuski (opcjonalnie skrajny tatrzański, podwójny zderzakowy)
- Bezpieczne korzystanie z punktów asekuracyjnych oraz gotowych stanowisk na stałe zainstalowanych w skale
- Dokładne zapoznanie ze sprzętem do asekuracji w różnych rodzajach skały (rocksy, hexy, tricamy, friendy)
- Dobieranie sprzętu do planowanej drogi i prawidłowe rozmieszczenie go na uprzęży
- Zakładanie i właściwe rozmieszczanie własnych punktów asekuracyjnych
- Budowanie stanowisk do wędki na stałych punktach asekuracyjnych oraz na punktach naturalnych
- Budowanie bezpiecznych stanowisk (dolnych, górnych i pośrednich) na stałych punktach asekuracyjnych oraz z wykorzystaniem sprzętu do własnej asekuracji
- Wspinaczka i asekuracja na wędkę
- Wspinaczka z dolną asekuracją (na prowadzeniu) na drogach jednowyciągowych z przewiązaniem przez stanowisko zjazdowe
- Wspinaczka na drogach ubezpieczonych (sportowych) oraz na własnej asekuracji
- Wspinaczka w zespole na drogach jednowyciągowych oraz wielowyciągowych
- Wspinaczka z zastosowaniem liny pojedynczej i podwójnej
- Zjazdy na linie w tzw. „wysokim przyrządzie”, również ze stanowiskiem pośrednim
- Podstawowe techniki wspinaczkowe (pokonywanie różnych formacji skalnych)
- Podstawy autoratownictwa w sytuacjach awaryjnych (m.in. wycof z drogi, podchodzenie po linie, rozwiązywanie sytuacji awaryjnych podczas zjazdu, odblokowanie przyrządu na górnym stanowisku pod obciążeniem, metoda U itp.)
- Nauka wielu innych umiejętności koniecznych, aby wspinać się bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę 😉
Zajęcia teoretyczne:
- Teoria asekuracji
- Zagrożenia terenu skalnego, zasady bezpieczeństwa
- Formacje skalne
- Skale trudności stosowane w różnych rejonach wspinaczkowych
- Style wspinania
- Korzystanie z przewodników wspinaczkowych, topo w Internecie itp.
- Rejony wspinaczkowe sportowe i tradowe w Polsce i za granicą
- Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, ochrona przyrody
- Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce
Noclegi
Zakwaterowanie zależy od rejonu, w którym odbywa się szkolenie.
Jura Krakowsko-Częstochowska
Baza Szkoły w gospodarstwie agroturystycznym „Brandysówka” w Dol. Będkowskiej pod Sokolicą. Możesz wybrać nocleg w pokoju w schronisku lub we własnym namiocie na polu namiotowym. Dokładny opis i cennik na stronie „Brandysówki„. Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem. Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu.
Sokoliki / Rudawy Janowickie
Gospodarstwa agroturystyczne, np. Karioka w Karpnikach, pole namiotowe Tabor Pod Krzywą i inne.
Jeśli jedziesz z daleka, rozważ przyjazd dzień wcześniej. Po nieprzespanej nocy nie będziesz w najlepszej formie pierwszego dnia kursu. Wcześniejszy przyjazd koniecznie uwzględnij przy podawaniu daty rezerwacji noclegów w formularzu zgłoszeniowym na kurs. W ostatniej chwili może nie być wolnych miejsc (zwłaszcza w weekendy i w sezonie letnim).
Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu. Weź jednak pod uwagę zmęczenie i czas potrzebny na dojazdy.
Jeśli sobie życzysz, możesz zarezerwować sobie noclegi we własnym zakresie w innym miejscu. Musisz mnie o tym poinformować w trakcie rezerwacji miejsca na kursie.
Dojazd
Jura
Na miejsce szkolenia musisz dotrzeć we własnym zakresie. Jeśli jedziesz z Krakowa lub okolic, to niekiedy jest możliwość wspólnego dojazdu samochodem Szkoły do „Brandysówki”. W razie zainteresowania takim wariantem skontaktuj się ze mną z wyprzedzeniem.
Sokoliki, Rudawy Janowickie
Jeśli jedziesz z Krakowa lub okolic, proponuję wspólny dojazd samochodem Szkoły. Mogę również zabrać Cię po drodze na trasie Kraków – Katowice – Wrocław – Jelenia Góra. Szczegóły do ustalenia.
Wyżywienie
We własnym zakresie. W zależności od rejonu szkolenia są różne możliwości.
W Brandysówce możesz zjeść niedrogo i smacznie. W okolicy są dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze, więc bez problemu zrobisz konieczne zakupy. W Brandysówce do dyspozycji gości jest lodówka. Jest też mała kuchenka i czajnik elektryczny.
W Rudawach Janowickich i Sokolikach zazwyczaj do dyspozycji jest apartament z kuchnią lub pokoje z dostępem do kuchni. W pobliżu dostępne są lokale gastronomiczne oraz sklepy.
Pamiętaj, że zajęcia terenowe trwają ok. 7-8 godzin, więc musisz zawsze mieć ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Oprócz tego w razie wcześniejszego wyjścia w skałki (np. z powodu pogody, upału itp.) musisz być w stanie samodzielnie zorganizować swoje śniadanie oraz jedzenie i picie w teren.
Sprzęt, czyli co zabrać na kurs
Szkoła zapewnia cały techniczny sprzęt. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond, Camp, Edelrid i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne.
Jeśli posiadasz własny sprzęt techniczny, np. uprząż, kask itp., to oczywiście możesz go używać w trakcie kursu po wcześniejszej kontroli przez instruktora.
Musisz zabrać ze sobą:
- buty wspinaczkowe
- buty z protektorem lub przynajmniej obuwie sportowe (nie są potrzebne wysokie buty górskie)
- spodnie niekrępujące ruchów (lepiej długie), najlepiej z materiału, który nie zaczepia się o szorstką skałę
- odzież umożliwiającą kilkugodzinne przebywanie w terenie przy gorszych warunkach pogodowych
- czapkę i rękawiczki (zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach wiosennych i jesiennych)
- kurtka z kapturem nieprzemakalna i przeciwwiatrowa, najlepiej z membraną (np. Gore-Tex lub inny -tex), czasami przydaje się również parasol
- plecak do noszenia sprzętu (optimum 35-40 l)
- ochrona przed słońcem (czapka/chustka na głowę, okulary, krem UV)
- coś (niewielkiego) do pisania i notowania
- termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l, przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach wiosennych i jesiennych)
- DOBRY HUMOR I ŁADNĄ POGODĘ
Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu musi zaopatrzyć się samodzielnie.
Przydać się może:
- rękawiczki do wspinania w rysach (zdecydowanie warto)
- śpiwór i namiot (w zależności od wybranej formy noclegu)
- buff
Dzień powszedni kursowy, czyli ważne informacje
- Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.
- Pod opieką jednego instruktora znajdują się maks. 4 osoby.
- Zajęcia rozpoczynamy pierwszego dnia o godzinie 9.00 (chyba, że w info, które otrzymasz mailem, będzie podana inna godzina).
- Godzinę rozpoczęcia zajęć w kolejne dni ustalamy na bieżąco w zależności od celów szkoleniowych na dany dzień oraz pogody.
- Ostatniego dnia kończymy zajęcia ok. godz. 15.00-16.00.
- Zajęcia praktyczne w skałkach trwają ok. 7-8 godzin dziennie.
- Istnieje możliwość ustalenia innych godzin w ramach grupy.
- W przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych uniemożliwiających realizację materiału szkolenia, kurs może zostać odwołany lub przeniesiony na inny termin w porozumieniu z uczestnikami. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin. Szczegóły znajdziesz Regulaminie.
- Szkolenie trwa 8 dni.
- Kurs jest prowadzony przez instruktora PZA posiadającego wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 35 lat) i szkoleniowe (ponad 20 lat) oraz aktualną licencję PZA.
Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie „masówka”, z tego względu dysponuję ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
Czego możesz oczekiwać?
W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin intensywnych zajęć praktycznych w skałkach. Zagadnienia bardziej teoretyczne omawiamy w odpowiednich momentach w trakcie zajęć praktycznych lub przerwy w tych zajęciach, jeśli tylko pozwala na to pogoda. W razie mniej stabilnych warunków pogodowych zagadnienia teoretyczne omawiamy w bazie, a czas w skałkach staramy się wykorzystać w 100% na wspinanie i zagadnienia praktyczne. Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowuję do umiejętności i potrzeb uczestników szkolenia, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny uprawiać wspinaczkę w skałkach na drogach wymagających zakładania własnej asekuracji oraz na drogach wielowyciągowych.
Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA. Po zaliczeniu rozszerzonego kursu wspinaczki skalnej możesz otrzymać skierowanie na letni kurs taternicki.
A może wybierzesz się ze mną na jeden z obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeżdżę do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz mi jakiś nowy ciekawy pomysł?