Norwegia

Wspinanie w krainie Trolli. „Pancerny”, lity i szorstki granit, drogi wielowyciągowe nawet do 500m, drogi jednowyciągowe, bouldery – czego tylko wspinaczkowa dusza zapragnie. A wieczorem być może ryby z własnego połowu? Zapraszam na letnie wspinanie w norweskim Setesdalen.

Koszt

…..

Cena obozu obejmuje:

  • szkolenie
  • opiekę instruktorską
  • wyposażenie w niezbędny sprzęt
  • Zdjęcia z wyjazdu

W cenę nie są wliczone koszty biletów lotniczych, wynajmu samochodu, paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt biletów lotniczych, wynajmu samochodu i noclegów zależy od ilości uczestników i terminu rezerwacji

Szczegóły

Wszystkie poziomy

Kondycja: 3/5

5 dni

Maj-wrzesień

Terminarz szkoleń

Termin

Lokalizacja

Terminy w przygotowaniu.

Norwegia

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

Zapraszam do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Setesdalen to dolina o długości ok 160km w południowej części Norwegii. Jest ona otoczona górami oraz tzw. Fjells, czyli rodzajem mocno pagórkowatych płaskowyżów położonych powyżej 1000 m.n.p.m.. Góry powstrzymują napływ wilgotnych mas powietrza z zachodu z nad oceanu, dzięki czemu pogoda jest tutaj zazwyczaj zdecydowanie lepsza, a temperatury wyższe niż w innych częściach Norwegii. Wielokrotnie przekonywaliśmy się o tym podczas naszych dotychczasowych pobytów w dolinie. Bywały dni, że w Tatrach nawet nie wystawilibyśmy nosa ze śpiwora widząc za oknem takie chmury, a tymczasem w Setesdalen robiliśmy drogi o długości 200-300 m.  A potem jeszcze łowiliśmy kilka pstrągów lub łososi na wieczornego grilla… Dolina oferuje wspinanie w „pancernym” granicie przedniej jakości, przede wszystkim na drogach wielowyciągowych, jednowyciągowych oraz bouldery. Szorstki granit, łagodny klimat, zdecydowanie mniejsza ilość opadów niż na wybrzeżu, brak wspinaczkowych tłumów, ściany do 500m, niezliczone hektary lasów to właśnie Setesdalen.

Paleta trudności

W Setesdalen znajdziemy drogi czwórkowe, piątkowe, szóstkowe i trudniejsze, tak więc „dla każdego coś miłego”. Są tutaj zarówno drogi ubezpieczone, jak i na własnej asekuracji, jednakże nadmiaru spitów nie ma… W kwestii trudności nie ma specjalnych ograniczeń – drogi dobieramy do umiejętności i możliwości uczestników wyjazdu.

Termin :

Koszt:

Noclegi

Mieszkamy w domu/apartamencie (kuchnia, łazienka, pokoje). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia i możemy naładować „akumulatory” na kolejny intensywny dzień wspinaczkowy. Koszt noclegów zależy od ilości uczestników.

Dojazd

Lecimy samolotem do Oslo Torp (Sandefjord), a na miejscu podróżujemy wynajętym samochodem.

Wyżywienie:

We we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy (w Polsce) i gotujemy wspólnie.

Sprzęt

Zapewniamy cały konieczny sprzęt wspinaczkowy wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA / Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Liczba uczestników

Minimum 3 osoby, maksimum 5 osób.

Ubezpieczenie

Należy wykupić ubezpieczenie z opcją uprawiania wspinaczki. W pakiecie powinna być akcja ra­townicza. W razie potrzeby doradzamy przy wyborze ubezpieczenia.

Dzień powszedni wyjazdowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery po śniadaniu i wypiciu odpowiedniej ilości porannej kawy, a następnie jedziemy lub idziemy w wybrany rejon. A potem to już wspinanie, wspinanie, wspinanie… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. Przy odpowiedniej pogodzie zaliczamy kąpiel w tzw. „wannach” – to kilkaset metrów połogich granitowych płyt, po których niespiesznie płynie potok. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem następują same przyjemności: prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień.

Czego możesz oczekiwać?

Wszystkie sprawy organizacyjne leżą po stronie Szkoły, Tobie pozostaje spakować plecak, dotrzeć w umówione miejsce, wsiąść do busa i … skupić się na wspinaniu. Wyjazd do Norwegii to przede wszystkim wspinanie „do upadłego” i trochę więcej 😉 No i oczywiście okazja do nauki. „Zwykłe” szkolenie wzbogacam o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Natomiast w kwestii atmosfery na wyjeździe liczę na Ciebie i bajkowe norweskie krajobrazy 😉

Wymagania

Wymagane minimum stanowią umiejętności i wiedza, które zdobywa się na kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Każdy obóz rozpoczynamy od unifikacji tych umiejętności oraz koniecznego doszkolenia, abyśmy mówili „jednym językiem”. Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na efekty wspinaczkowe w trakcie wyjazdu.
SERDECZNIE ZAPRASZAM