Zimowa turystyka wysokogórska
etap I

To szkolenie jest adresowane do osób początkujących, które chcą zdobyć solidne podstawy do prowadzenia zimowej działalności turystycznej i wspinaczkowej w górach. W trakcie kursu nauczysz się technik poruszania się w rakach, hamowania czekanem w razie upadku oraz obsługi innego specjalistycznego sprzętu. Poznasz również podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się zimą w terenie wysokogórskim oraz organizacji akcji ratunkowej w razie wypadku lawinowego.
4 dni zajęć, bezpłatne wypożyczenie niezbędnego sprzętu, opieka zawodowego licencjonowanego instruktora PZA z ponad 20-letnim stażem szkoleniowym.
Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

Cena kursu w sezonie 2023/2024

Cena: 1600 zł

*Jeśli zgłosicie się w grupie min. 4 osób, otrzymacie atrakcyjny rabat. 🙂

Zniżki nie sumują się.

Cena obejmuje:

  • szkolenie
  • wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny z wyjątkiem butów przystosowanych do montażu raków
  • opiekę instruktorską
  • fajne zdjęcia ze szkolenia

Cena nie obejmuje:

Noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia NNW.

Szczegóły

Początkujący

Kondycja: 3/5

6 osób

4 dni

Grudzień-kwiecień

Terminarz szkoleń

Termin

Lokalizacja

17.12-20.12.2023

Tatry Wysokie - Hala Gąsienicowa

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

27.12-30.12.2023

Tatry Wysokie - Hala Gąsienicowa

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

08.01-11.01.2024

Tatry Wysokie - Hala Gąsienicowa

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

Terminy w przygotowaniu

Tatry Wysokie - Hala Gąsienicowa

brak wolnych miejsc

LISTA REZERWOWA

17.03.-20.03.2024

Tatry Wysokie - Hala Gąsienicowa

wolnych miejsc: 4

REZERWUJĘ

Uwaga: Możliwe są również kursy w terminach "spoza kalendarza", zarówno w formie szkolenia grupowego (3-6 osób), jak i indywidualnego (1-2 osoby). Zapraszam do kontaktu. 😊

Zapraszam do zapoznania się z pełnym opisem kursu

Rejony działania

Szkolenia odbywają się w rejonie Hali Gąsienicowej, Morskiego Oka lub w innych rejonach Tatr (w zależności od turnusu oraz aktualnych warunków śniegowych). Informację, gdzie odbywa się szkolenie w danym terminie, znajdziesz w kalendarzu szkoleń obok interesującego Cię terminu.

Wymagania

Nie musisz posiadać doświadczenia wspinaczkowego ani zimowego. Jest to zimowy techniczny kurs podstawowy i jego celem jest wprowadzenie Ciebie w ten nowy świat. 🙂

– Musisz posiadać podstawowe letnie doświadczenie turystyczne w górach. To nie może być Twój „pierwszy raz” w Tatrach lub górach o podobnym charakterze.
– Nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych: problemy kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, ciąża.
– Musisz posiadać odzież i obuwie przeznaczone do wielogodzinnej aktywności górskiej w warunkach zimowych. Poniżej znajdziesz listę koniecznego wyposażenia osobistego.
– Osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez obojga rodziców/opiekunów prawnych. Dolna granica wieku to 16 lat.

Czego się nauczysz, czyli program kursu

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej I stopnia polecam osobom rozpoczynającym swoją przygodę z zimową działalnością górską oraz chcącym uzupełnić i usystematyzować podstawowe umiejętności z tego zakresu. Materiał tego szkolenia stanowi bazę dla zimowej działalności turystycznej oraz wspinaczkowej. Jego opanowanie stanowi pierwszy krok w kierunku samodzielnego rozsądnego poruszania się w górach w warunkach zimowych. Trzeba więc nauczyć się:
– posługiwania się technicznym sprzętem takim jak raki i czekan, a w przypadku bardziej ambitnych celów również lina i inne elementy sprzętu wspinaczkowego,
– planowania trasy podejść i zejść w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko lawinowe (podstawy lawinoznawstwa),
– doboru odpowiedniego sprzętu i odzieży,
– posługiwania się lawinowym ABC (detektor lawinowy, sonda, łopata) i organizacji akcji ratunkowej, jeśli wydarzy się wypadek lawinowy.
Te i inne zagadnienia będą treścią zajęć praktycznych oraz teoretycznych w trakcie kursu. Poniżej znajdziesz szczegółowy program kursu.

Zajęcia praktyczne:

  • Nauka chodzenia w rakach, hamowanie upadków i samoasekuracja czekanem
  • Poruszanie się w mikście (skała, trawki, śnieg) i lodzie
  • Podstawowe węzły
  • Zastosowanie liny (asekuracja lotna, zejście z asekuracją z użyciem liny etc.)
  • Stanowiska w śniegu i lodzie
  • Podstawy profilaktyki lawinowej
  • Zjazdy na linie (opcjonalnie)
  • Budowanie jamy śnieżnej (opcjonalnie)

Wycieczka wysokogórska (cel i czas trwania są uzależnione od aktualnych warunków atmosferycznych, zagrożenia lawinowego oraz możliwości uczestników).

Zajęcia teoretyczne:

  • Sprzęt i wyposażenie turysty zimowego
  • Specyfika turystyki zimowej, niebezpieczeństwa w zimie i w terenie wysokogórskim
  • Strategia i taktyka (cel, trasa, ludzie)
  • Podstawy lawinoznawstwa

Noclegi

W przypadku szkoleń odbywających się na Hali Gąsienicowej noclegi są w Schronisku Murowaniec i/lub COS Betlejemka. Jeśli szkolenie odbywa się w innym rejonie Tatr, nocujemy w Schronisku w Dol. Roztoki, Schronisku Morskie Oko, innych schroniskach tatrzańskich lub kwaterach w Zakopanem i okolicach możliwie blisko Tatrzańskiego Parku Narodowego (w zależności od turnusu oraz ewentualnych ustaleń z grupą). Rezerwacja noclegów dokonywana jest przez Szkołę lub bezpośrednio przez uczestników.

Ceny noclegów w schroniskach (wg. cenników poszczególnych schronisk):

Schronisko Murowaniec: cennik

COS Betlejemka: cennik

Schronisko Roztoka: cennik

Schronisko Morskie Oko: cennik

Dojazd

Na miejsce szkolenia, a więc do schroniska/na kwaterę musisz dotrzeć we własnym zakresie. Jeśli jedziesz z Krakowa lub okolic, to niekiedy jest możliwość wspólnego dojazdu/powrotu samochodem Szkoły. W razie zainteresowania takim wariantem skontaktuj się ze mną. Jeśli jedziesz z daleka, rozważ przyjazd dzień wcześniej. Po nieprzespanej nocy i podejściu z plecakiem nie będziesz w najlepszej formie pierwszego dnia kursu.

Wyżywienie

We własnym zakresie. W schroniskach są prowadzone usługi gastronomiczne, więc można zjeść ciepły posiłek, uzupełnić zapasy. W niektórych schroniskach jest możliwość gotowania, ale nie we wszystkich. Pamiętaj, że zajęcia terenowe trwają ok. 6-7 godzin, więc musisz zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Oprócz tego w razie wcześniejszego wyjścia ze schroniska (np. śniadanie w dniu wycieczki) musisz być w stanie samodzielnie zorganizować swoje wyżywienie.

Sprzęt, czyli co zabrać na kurs

Musisz posiadać:

  • zimowe górskie buty turystyczne ze sztywną podeszwą, solidne, ciepłe i dobrze zaimpregnowane, umożliwiające montaż raków (przynajmniej koszykowych)
  • ciepłą odzież umożliwiającą wielogodzinne działanie w górach przy niesprzyjających warunkach pogodowych
  • grubszą i cieńszą czapkę (dobrze jest posiadać również kominiarkę na wypadek złych warunków pogodowych)
  • odzież wierzchnia z membraną (np. Gore-Tex) nieprzemakalna i przeciwwiatrowa (kurtka z kapturem i spodnie)
  • wysokie stuptuty
  • zapasowe ciepłe skarpety
  • rękawice (kilka par, co najmniej jedna para grubych)
  • latarka czołowa z zapasową baterią (może być diodowa)
  • okulary przeciwsłoneczne (porządny filtr UV)
  • plecak z pasem biodrowym (optimum 40-50 l.)
  • krem natłuszczający z filtrem UV
  • kapcie, klapki do poruszania się w schronisku
  • termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l)

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu musi zaopatrzyć się samodzielnie.

Przydac sie może:

  • śpiwór (w zależności od schroniska)
  • szalik lub polarowa chusta, buff
  • gogle (z jak najjaśniejszą szybą, najlepiej żółtą/pomarańczową)
  • kijki teleskopowe

Te rzeczy znacznie umilą Tobie życie w trakcie szkolenia. 🙂

Jeśli posiadasz własny sprzęt techniczny, np. czekan, raki, kask itp., to oczywiście możesz go używać w trakcie kursu po wcześniejszej kontroli przez instruktora.

Szkoła zapewnia cały techniczny sprzęt. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond, Camp, Edelrid i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne.

Dzień powszedni kursowy, czyli ważne informacje

– Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 3 osób.
– Zajęcia rozpoczynamy pierwszego dnia o godzinie 10.00.
– Godzinę rozpoczęcia zajęć w kolejne dni ustalamy na bieżąco.
– Ostatniego dnia kończymy zajęcia ok. godz. 14.00-15.00.
– Istnieje możliwość ustalenia innych godzin w ramach grupy.
– W przypadku złych warunków atmosferycznych kurs może zostać odwołany lub przeniesiony na inny termin w porozumieniu z uczestnikami. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin. Szczegóły znajdziesz Regulaminie.

Czego możesz oczekiwać?

Na kursie zdobędziesz kompendium praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwoli Ci wykonać pierwsze samodzielne kroki w górach w warunkach zimowych.. Im szybciej będziesz przyswajał/a przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nie nastawiaj się na rodzaj „zimowego urlopu” 😉 Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej to 4 dni ciężkiej, niekiedy zimnej, ale bardzo przyjemnej pracy, zarówno dla Ciebie jak i dla mnie… Nie mówiąc o przeżyciach i scenerii, w której będziemy działać. Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” 🙂

Po zimowym kursie turystyki wysokogórskiej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli zimowy kurs turystyki wysokogórskiej etap II albo na kurs wspinaczki skalnej.

A może wybierzesz się ze mną na jeden z zimowych lub letnich obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeżdżę do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz mi jakiś nowy ciekawy pomysł?