10.01.2021

Wybór (pierwszych) butów zimowych

Jak wybrać zimowe buty górskie, aby sprostały Twoim oczekiwaniom i długo Ci posłużyły?

Przed tym dylematem staje każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z zimą w górach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli różnych producentów, a każdy jest reklamowany jako ten „jedyny” i „najlepszy”, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru, zwłaszcza osobie początkującej. Rozumiemy to, gdyż też kiedyś rozpoczynaliśmy naszą przygodę z górami. Dlatego przygotowaliśmy poniższy wpis, aby ułatwić Tobie wejście w temat wyboru butów na zimę. Musisz mieć jednak świadomość, że jest to temat rzeka. Jego wyczerpanie w ramach jednego tekstu nie jest możliwe…

Najważniejsza rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę wybierając buty górskie na zimę, to ich konkretne zastosowanie.

Zastanów się, gdzie i w jaki sposób będziesz wykorzystywać Twoje nowe buty:

  • podczas spacerów w dolinkach reglowych, gdzie może wystąpić oblodzenie?
  • podczas łatwej turystyki, kiedy trzeba będzie użyć raków?
  • podczas wejścia na wymarzony szczyt tatrzański, alpejski, a może Twoje ambicje sięgają wyżej?
  • do wspinaczki w lodzie i mikście?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie ma butów uniwersalnych, które będą nadawać się do wszystkich rodzajów zimowych aktywności górskich. No cóż… jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do … niczego. Spacer w profesjonalnych butach wysokogórskich po dolinkach tatrzańskich będzie przysłowiowym przerostem formy nad treścią i zapewne zapewni Ci solidne odciski, a zapewne również ironiczne uśmieszki osób znających się na rzeczy. Z kolei zimowa wycieczka w góry w miejskich „zimowych” butach może się okazać Twoją ostatnią… W górach nie ma kompromisów, zwłaszcza w zimie.

Do uprawiania zimowej turystyki tatrzańskiej czy też letniej turystyki alpejskiej wystarczające i zazwyczaj lepsze będą buty trekkingowe o sztywnej podeszwie kompatybilne z rakami koszykowymi lub półautomatycznymi. Zakup takich butów będzie bardziej przyjazny zarówno dla Twojego portfela, jak i stóp. Będą one tańsze w zakupie od butów wysokogórskich oraz mniej sztywne od nich, a co za tym idzie, wygodniejsze, zwłaszcza podczas poruszania się  w mniej stromym, kamienistym terenie. Uwaga: „zwykłe” buty „zimowe” z miękką podeszwą nadają się co najwyżej do spacerów po tatrzańskich dolinkach reglowych, podczas których sporadycznie założysz raczki. Podobnie buty 3-sezonowe (wiosna, lato, jesień) będą w większości wypadków za zimne na tatrzańską zimę.

Im wyższe góry, tym większa potrzeba posiadania specjalistycznych butów. To samo dotyczy zakresu zastosowania butów. Do zdobywania wyższych szczytów (jak np. Elbrus czy Kazbek) nie tylko lepszym, ale nawet jedynym słusznym wyborem będą buty kompatybilne z rakami automatycznymi. Do realizacji takich celów potrzebne są (bardzo) ciepłe i solidne buty wysokogórskie. Nieodpowiednie buty mogą być nie tylko przyczyną niepowodzenia, ale mogą stwarzać również zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia. Zwykłe buty trekkingowe, nawet dostosowane do użycia raków, nie nadają się do tego typu zastosowań.

Jeśli pragniesz zakosztować wspinaczki lodowej lub mikstowej, to zdecydowanie potrzebujesz butów o sztywnej podeszwie przewidzianych użycia do raków automatycznych. Na początkowym etapie buty o sztywnej podeszwie kompatybilne z rakami półautomatycznymi „dadzą radę”, ale… tylko tyle. Na dłuższą metę nie będą one optymalnym rozwiązaniem. A już zupełnie do wspinaczki w lodzie i mikście nie nadają się buty z miękką podeszwą i/lub rakami koszykowymi.

Rozpiętość cenowa jest znaczna, niemniej zakup solidnych zimowych butów górskich zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Warto więc, aby był to wydatek przemyślany. Rozważając zakup nowych butów zwróć zatem szczególną uwagę na następujące aspekty:

  • w jakich górach będziesz ich używać?
  • o jakiej porze roku będziesz ich używać?
  • jaki będzie zakres zastosowań Twoich butów: wycieczki w połogim terenie, łatwa turystyka, wejścia na szczyty 4-5 tysięczne, a może wspinaczka lodowa i mikstowa?
  • jakiego rodzaju raków będziesz w związku z tym potrzebować: koszykowych, półautomatycznych, automatycznych?

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy będziesz nocować w schroniskach, czy może będą Cię czekać biwaki w namiocie? W drugim wypadku lepsze będą buty z wewnętrznym botkiem, gdyż łatwiej będzie je wysuszyć np. wkładając je na noc do śpiwora.

Wiemy, że informacji jest sporo. A to dopiero przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Jak wspomnieliśmy na początku: wybór zimowych butów górskich to temat rzeka… Oprócz odpowiedniego doboru butów zimowa działalność górska wymaga o wiele więcej wiedzy i umiejętności. Trzeba jeszcze dobrać odzież, raki, czekan… I przede wszystkich nauczyć się tego sprzętu prawidłowo używać. To zdecydowanie zwiększy Twój margines bezpieczeństwa w zimowych górach.

Mamy dla Ciebie pełną ofertę zimowych szkoleń, podczas których będziesz uczyć się od kompetentnych zawodowych licencjonowanych instruktorów PZA będących jednocześnie aktywnymi wspinaczami z wieloletnim doświadczeniem wspinaczkowym i szkoleniowym.

Zapoznaj się z naszą ofertą kursów na i wybierz szkolenie zgodne z zakresem Twoich zainteresowań oraz stopniem zaawansowania:

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj szkolenia jest dla Ciebie odpowiedni, napisz lub zadzwoń do nas. Chętnie doradzimy Ci nie tylko jako eksperci od działalności górskiej, ale również jako starsi górskim stażem koledzy.

Kontakt z autorem: 💻 piotr.wspinanie@gmail.com, 📞 +48 602 677 547