Pełny opis kursu
W trakcie podstawowego kursu wspinaczki skalnej I stopnia zdobędziesz kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz nabędziesz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę na sztucznej ścianie oraz w rejonach skałkowych na drogach ubezpieczonych. Drogi takie są wyposażone w komplet stałych punktów asekuracyjnych oraz w stałe stanowiska (ringi, spity itp.). Po ukończeniu tego szkolenia możesz kontynuować naukę na kursie wspinaczki skalnej II stopnia (na własnej asekuracji i drogach wielowyciągowych). Na kursie skałkowym II stopnia nauczysz się zakładać kostki, friendy i inne „zabawki do asekuracji”, wspinać się na drogach wielowyciągowych oraz radzić sobie w podstawowych sytuacjach awaryjnych (podstawy autoratownictwa). W ten sposób zdobędziesz kompleksową wiedzę oraz umiejętności sprzętowe, aby samodzielnie wspinać się w w rejonach skałkowych na drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji.
Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej I stopnia (drogi ubezpieczone) i II stopnia (własna asekuracja) są niezbędne, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.
Rejony działania
Kurs odbywa się na terenie tzw. Skałek Podkrakowskich (południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej). W zależności od pogody, etapu szkolenia oraz możliwości uczestników wspinamy się w Dol. Będkowskiej, Dol. Kobylańskiej, Dol. Bolechowickiej oraz na Ostańcach Jerzmanowickich.
Wymagania
Nie musisz posiadać żadnego doświadczenia wspinaczkowego ani sprzętu (za wyjątkiem butów wspinaczkowych). Jest to techniczny kurs podstawowy i jego celem jest wprowadzenie Ciebie w fascynujący świat wspinania. 🙂
- Nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych: problemy kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, ciąża.
- Osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez obojga rodziców/opiekunów prawnych. Dolna granica wieku to 16 lat.
- Musisz posiadać odzież niekrępującą ruchów i własne buty wspinaczkowe.
Listę rzeczy przydatnych na kursie znajdziesz poniżej.
Czego się nauczysz, czyli program kursu
Wspinaczka skałkowa jest aktywnością dającą olbrzymią satysfakcję z przełamywania własnych barier oraz działalności we wspaniałej scenerii na świeżym powietrzu. Dostarcza również sporej dawki adrenaliny, co jest związane m.in. z działalnością na wysokości. Przy poprawnym użyciu współczesnego sprzętu oraz prawidłowym zastosowaniu technik asekuracyjnych, wspinaczka skałkowa może być działalnością bardzo bezpieczną. Aby jednak tak było, trzeba nauczyć się:
- posługiwać się specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym
- poprawnie wiązać i stosować odpowiednie węzły
- asekurować wspinającą się osobę
- samodzielnie zjeżdżać na linie
- poprawnie korzystać z zainstalowanych na stałe punktów asekuracyjnych i stanowisk
- oraz opanować wiele innych umiejętności koniecznych, aby wspinać się bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę.
Najlepszą i najbezpieczniejszą drogą do zdobycia tych umiejętności jest inwestycja w szkolenie prowadzone przez zawodowego instruktora wspinaczki z uprawnieniami PZA.
Kursy wspinaczki skalnej prowadzę wg. programu PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 35 lat.
Poniżej znajdziesz szczegółowy program kursu.
Zajęcia praktyczne:
- Dokładne zapoznanie ze sprzętem wspinaczkowym i jego obsługą
- Prawidłowa obsługa przyrządów asekuracyjnych manualnych oraz (pół)automatycznych
- Prawidłowa obsługa przyrządów wielofunkcyjnych (np. typu ATC Guide, Reverso, Pivot itp.) na górnym stanowisku ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego odblokowywania go pod obciążeniem
- Praktyczne zastosowanie węzłów: kluczka, ósemka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, bloker, prusik, węzeł francuski (opcjonalnie podwójny zderzakowy)
- Bezpieczne korzystanie z punktów asekuracyjnych oraz gotowych stanowisk na stałe zainstalowanych w skale
- Budowanie stanowisk do wędki na stałych punktach asekuracyjnych oraz na punktach naturalnych
- Budowanie stanowisk (dolnych, górnych i pośrednich) na stałych punktach asekuracyjnych
- Wspinaczka i asekuracja na wędkę
- Wspinaczka z dolną asekuracją (na prowadzeniu) na drogach jednowyciągowych z przewiązaniem przez stanowisko zjazdowe
- Wspinaczka w zespole na drogach jednowyciągowych
- Zjazdy na linie w tzw. „wysokim przyrządzie”
- Podstawowe techniki wspinaczkowe (pokonywanie różnych formacji skalnych)
- Wycof z drogi, jeśli jej trudności Cię przerosną
Zajęcia teoretyczne:
- Podstawy teorii asekuracji
- Podstawowe formacje skalne
- Zagrożenia terenu skalnego, zasady bezpieczeństwa
- Skale trudności i style wspinaczkowe
- Rejony wspinaczkowe w Polsce i za granicą
- Korzystanie z przewodników wspinaczkowych, topo w Internecie itp.
- Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce
Pełny program podstawowego kursu wspinaczki skalnej I stopnia (4-dniowego kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych PZA) znajdziesz tutaj.
Noclegi
W trakcie kursu uczestnicy są zakwaterowani w bazie Szkoły w gospodarstwie agroturystycznym „Brandysówka” w Dol. Będkowskiej pod Sokolicą. Możesz wybrać nocleg w jednym z pokoi w schronisku lub we własnym namiocie na polu namiotowym. Rezerwacja noclegów dokonywana jest przez Szkołę (ew. przez uczestników szkolenia w razie indywidualnych ustaleń). Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem.
Jeśli jedziesz z daleka, rozważ przyjazd dzień wcześniej. Po nieprzespanej nocy nie będziesz w najlepszej formie pierwszego dnia kursu. Wcześniejszy przyjazd koniecznie uwzględnij przy podawaniu daty rezerwacji noclegów w formularzu zgłoszeniowym na kurs. W ostatniej chwili może nie być wolnych miejsc (zwłaszcza w weekendy i w sezonie letnim).
Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu. Weź jednak pod uwagę zmęczenie i czas potrzebny na dojazdy.
Jeśli sobie życzysz, możesz zarezerwować sobie noclegi we własnym zakresie w innym miejscu. Musisz mnie o tym poinformować w trakcie rezerwacji miejsca na kursie.
Dokładny opis i aktualny cennik znajdziesz na stronie Brandysówki: cennik
Dojazd
Na miejsce szkolenia, a więc do „Brandysówki”, musisz dotrzeć we własnym zakresie. Jeśli jedziesz z Krakowa lub okolic, to niekiedy jest możliwość wspólnego dojazdu samochodem Szkoły. W razie zainteresowania takim wariantem skontaktuj się ze mną z wyprzedzeniem.
Wyżywienie
We własnym zakresie. W Brandysówce możesz zjeść niedrogo i smacznie. W okolicy są dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze, więc bez problemu zrobisz konieczne zakupy. W Brandysówce do dyspozycji gości jest lodówka. Jest też mała kuchenka i czajnik elektryczny. Pamiętaj, że zajęcia terenowe trwają ok. 7-8 godzin, więc musisz zawsze mieć ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i picia. Oprócz tego w razie wcześniejszego wyjścia w skałki (np. z powodu pogody, upału itp.) musisz być w stanie samodzielnie zorganizować swoje śniadanie oraz jedzenie i picie w teren.
Sprzęt, czyli co zabrać na kurs
Szkoła zapewnia cały techniczny sprzęt. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond, Camp, Edelrid i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne.
Jeśli posiadasz własny sprzęt techniczny, np. uprząż, kask itp., to oczywiście możesz go używać w trakcie kursu po wcześniejszej kontroli przez instruktora.
Musisz zabrać ze sobą:
- buty wspinaczkowe
- buty z protektorem lub przynajmniej obuwie sportowe (nie są potrzebne wysokie buty górskie)
- spodnie niekrępujące ruchów (lepiej długie), najlepiej z materiału, który nie zaczepia się o szorstką skałę
- odzież umożliwiającą kilkugodzinne przebywanie w terenie przy gorszych warunkach pogodowych
- czapkę i rękawiczki (zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach wiosennych i jesiennych)
- kurtka z kapturem nieprzemakalna i przeciwwiatrowa, najlepiej z membraną (np. Gore-Tex lub inny -tex), czasami przydaje się również parasol
- plecak do noszenia sprzętu (optimum 30-35 l)
- ochrona przed słońcem (czapka/chustka na głowę, okulary, krem UV)
- coś (niewielkiego) do pisania i notowania
- termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l, przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach wiosennych i jesiennych)
- DOBRY HUMOR I ŁADNĄ POGODĘ
Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu musi zaopatrzyć się samodzielnie.
Przydać się może:
- śpiwór i namiot (w zależności od wybranej formy noclegu)
- buff
Dzień powszedni kursowy, czyli ważne informacje
- Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.
- Pod opieką jednego instruktora znajdują się maks. 4 osoby.
- Zajęcia rozpoczynamy pierwszego dnia o godzinie 9.00 (chyba, że w info, które otrzymasz mailem, będzie podana inna godzina).
- Godzinę rozpoczęcia zajęć w kolejne dni ustalamy na bieżąco w zależności od celów szkoleniowych na dany dzień oraz pogody.
- Zajęcia praktyczne w skałkach trwają ok. 7-8 godzin dziennie.
- Ostatniego dnia kończymy zajęcia ok. godz. 15.00-16.00.
- Istnieje możliwość ustalenia innych godzin w ramach grupy.
- W przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych uniemożliwiających realizację materiału szkolenia, kurs może zostać odwołany lub przeniesiony na inny termin w porozumieniu z uczestnikami. W takim przypadku kwota wpłacona za kurs będzie zwrócona lub przeniesiona na wskazany termin. Szczegóły znajdziesz Regulaminie.
- Szkolenie trwa 4 dni.
- Kurs jest prowadzony zgodnie programem PZA przez instruktora PZA posiadającego wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 35 lat) i szkoleniowe (ponad 20 lat) oraz aktualną licencję PZA.
Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie „masówka”, z tego względu dysponuję ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
Czego możesz oczekiwać?
W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin intensywnych zajęć praktycznych w skałkach. Zagadnienia bardziej teoretyczne omawiamy w odpowiednich momentach w trakcie zajęć praktycznych lub przerwy w tych zajęciach, jeśli tylko pozwala na to pogoda. W razie mniej stabilnych warunków pogodowych zagadnienia teoretyczne omawiamy w bazie, a czas w skałkach staramy się wykorzystać w 100% na wspinanie i zagadnienia praktyczne. Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowuję do umiejętności i potrzeb uczestników szkolenia, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny uprawiać wspinaczkę w skałkach na drogach wyposażonych w komplet punktów asekuracyjnych oraz na sztucznej ścianie.
Ukończenie i zaliczenie kursu (techniki asekuracji, techniki linowe, prowadzenie dróg ubezpieczonych itd.) umożliwia kontynuację szkolenia na kursie wspinaczki skalnej II stopnia, czyli na własnej asekuracji. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA. Po zaliczeniu kursu wspinaczki skalnej I stopnia i II stopnia możesz otrzymać skierowanie na letni kurs taternicki.
A może wybierzesz się ze mną na jeden z obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon? Jeżdżę do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz mi jakiś nowy ciekawy pomysł?