Blog

Wspinaczka i turystyka wysokogórska to temat rzeka: skałki, góry, lato, zima, skała, lód, mikst… Na moim blogu znajdziesz praktyczne porady oraz artykuły z tego zakresu. Dzielę się tutaj wiedzą i doświadczeniami z własnego wspinania oraz pracy szkoleniowej jako instruktor wspinaczki skalnej i taternictwa PZA. Nie znajdziesz tutaj artykułów reklamujących konkretny produkt. Piszę o sprzęcie lub innych elementach wyposażenia wspinacza i turysty, z których sam intensywnie korzystam, omawiając zarówno jego zalety, jak i wady. Zapraszam do lektury 😊

Ohm

Porady, Wszystkie

Loty na trudniejszych i trudnych drogach, należą do wspinaczkowej codzienności. Warto jednak pamiętać, że każdy lot potencjalnie wiąże się z ryzykiem wypadku.

Pierwsze buty wspinaczkowe

Buty, Sprzęt wspinaczkowy, Wszystkie

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze wspinaniem, to buty wspinaczkowe są pierwszym elementem wyposażenia, w który musisz się zaopatrzyć.

03.11.2021

Liny cz. 4: Wytrzymałość na ostrej krawędzi

Liny, Wszystkie

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie sytuacja, jaka wydarzyła się na ostatnim kursie taternictwa zimowego. Trzeciego dnia kursu odkryliśmy, że obie żyły jednej z naszych lin połówkowych są uszkodzone kilkanaście metrów od końca.

Liny cz. 3: Jak wybrać linę?

Liny, Wszystkie

Wybór (pierwszej) pojedynczej liny wspinaczkowej jest łatwy i trudny zarazem. Wspinaczka z działalności niszowej ewoluowała to popularnej działalności outdoorowej.

02.08.2021

Liny cz. 2 – Ekspoloatacja

Liny, Wszystkie

Od liny zależy Twoje życie, więc dbaj o nią. Lina to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wspinacza.

10.07.2021

Liny cz. 1 – Typy

Liny, Wszystkie

Lina należy do tych elementów sprzętu wspinaczkowego, które kojarzą się ze wspinaniem nawet osobom nie mającym (jeszcze) nic wspólnego z tym sportem.

Testy wytrzymałości Abałakova

Stanowiska, Porady, Wszystkie

Temat wytrzymałości Abałakova pojawia się przy okazji różnych szkoleń. Adepci wspinania lodowego często mają wielkie oczy, gdy dowiadują się, że mają zjechać na linie z „czegoś takiego”.

10.01.2021

Wybór (pierwszych) butów zimowych

Buty, Wszystkie

Przed tym dylematem staje każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z zimą w górach.