Wyprawa na Lofoty

Wspinanie za kołem polarnym, w krainie Trolli i słońca świecącego na czerwono o północy. Pancerny, czerwony granit z genialnym tarciem, drogi jednowyciągowe na klifach nad oceanem, drogi wielowyciągowe – jest tutaj wszystko, czego tylko zapragnie dusza wspinacza kochającego przygodę. Lofoty to Mekka wspinania na własnej asekuracji. Wszystkie „zabawki” wspinacza tradowego przebierają cięgnami z radości na samą myśl o tutejszych rysach. Wspinanie w niepowtarzalnej i bajecznie pięknej scenerii, jakby nagle znaleźć się w sercu Photoshopa 😉

Cena w 2024 roku

4100 zł* – 4400 zł

* Cena po rabacie dla naszych Absolwentów.

Przy zgłoszeniu się razem pełnej grupy (3 osoby) otrzymacie atrakcyjny rabat. 🙂

Rabaty nie sumują się. Wybierz wariant najkorzystniejszy dla Ciebie. 🙂

Cena obejmuje:

  • (do)szkolenie w zakresie wspinaczki na własnej asekuracji
  • wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny z wyjątkiem butów wspinaczkowych
  • opiekę instruktorską
  • niepowtarzalne zdjęcia z wyjazdu

Cena nie obejmuje: biletów lotniczych, wynajęcia samochodu na miejscu, paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia.

Dojazd: samolot, wynajęty samochód w Norwegii

Noclegi: Dom z pokojami 1-2-osobowymi, łazienką i kuchnią.

Szczegóły

Poziom średniozaawansowany-zaawansowany

Kondycja: 4/5

10 dni (8 dni na miejscu, 2 dni dojazd)

Czerwiec-lipiec

Terminarz szkoleń

Termin

Lokalizacja

25.06-04.07.2024

Norwegia: Lofoty

wolnych miejsc: 4

REZERWUJĘ

Pełny opis wyprawy

Rejon działania

Lofoty to archipelag położony w północnej Norwegii za kołem polarnym w szeroko pojętym rejonie Narviku. Opływający wyspy Prąd Zatokowy sprawia, że na Lofotach panuje łagodny klimat. Dzięki temu w okresie letnim panują tutaj optymalne temperatury do skalnego wspinania – ok. 15-18ºC. Gdy pada deszcz temperatura potrafi spaść do 8-10ºC, a gdy świeci pełne słońce, termometr potrafi pokazać nawet 25-30ºC. Od końca maja do połowy lipca słońce nie chowa się za horyzontem. Czołówki można więc zostawić w domu, a na długą drogę pójść po spokojnym wypiciu kawy bez konieczności zrywania się z łóżka bladym świtem. 😉 Archipelag zbudowany jest ze skał pochodzenia wulkanicznego i metamorficznego należących do najstarszych na świecie. Dla wspinacza oznacza to rewelacyjne tarcie i wiele rys zarówno do klinowania, jak i do osadzania własnej asekuracji.

Wymagania

Aby wziąć udział w tej wyprawie:

  • Musisz posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu min. pełnego kursu wspinaczki skalnej etap I i II.
  • Musisz wspinać się na drogach ubezpieczonych na poziomie min. V+ OS.
  • Nie możesz mieć przeciwwskazań zdrowotnych: problemy kardiologiczne, neurologiczne, ortopedyczne, ciąża.
  • Musisz posiadać odpowiednią odzież oraz własne buty wspinaczkowe.

Listę potrzebnych rzeczy otrzymasz po zgłoszeniu się na wyjazd.

Co będziemy robić, czyli program wyjazdu

Przede wszystkim będziemy wspinać się wyłącznie na drogach wymagających osadzania własnych punktów asekuracyjnych. Dróg ubezpieczonych sportowo na Lofotach są znikome ilości. Wspinanie jest specyficzne, wyceny niekiedy „nie znają litości”, więc rozpoczniemy od dróg jednowyciągowych na klifach. Spędzimy tutaj sporo czasu. Wiele z dróg na klifach jest bardziej „przyjaznych”, dzięki czemu bardzo dobrze nadają się do zapoznania ze specyfiką wspinania w tutejszej skale. Na innych drogach poprzeczka bywa zawieszona wyżej, niemniej oferują one piękne wspinanie we wspaniałej scenerii. Na te drogi warto się wybrać, gdy jest się już bardziej rozwspinanym. W drugiej części wyjazdu planujemy wybrać się na drogi wielowyciągowe. O tym, jakie to będą drogi, zadecydują możliwości uczestników oraz pogoda. Oczywiście nie będziemy wspinać się bez przerwy 10 dni. Dni odpoczynkowe wykorzystamy na poznanie turystycznych atrakcji Lofotów. Zapewne wybierzemy się m.in. do miejscowości o dźwięcznej nazwie Å, a więc na sam koniec Lofotów. W tym miasteczku kończy się droga asfaltowa, dalej można już tylko iść pieszo przez góry… Wybierzemy się również do kultowego Henningsvær – miasteczka położonej w całości na skalistych wysepkach „spiętych” mostami, czy też głównego miasta portowego Lofotów – Svolvær. W ten sposób będzie okazja do poznać różne oblicza Lofotów. Ostatecznie nasze szczegółowe plany dopasujemy do pogody i preferencji grupy.

Noclegi

Naszą bazą będzie samodzielny w pełni wyposażony dom na wyspie Gimsøya. To nasza przytulna przystań w kapryśnej niekiedy aurze Lofotów, która zapewni nam odpowiedni odpoczynek przed kolejnym pełnym wrażeń dniem. Koszt noclegów zależy od ilości uczestników.

Dojazd

Lecimy samolotem z podkrakowskich Balic do Narviku, a w zasadzie do Harstad Narvik. Stąd wynajętymi samochodami dojeżdżamy do naszego domu na wyspie Gimsøya.

Wyżywienie:

We własnym zakresie – sporą część najważniejszych zakupów warto zrobić w Polsce. Najbliższy sklep znajduje się w odległości ok. 40km, więc zakupy trzeba planować. Ceny żywności w Norwegii są wyższe niż w Polsce, chociaż w ostatnim czasie ta różnica zauważalnie zmalała. W domu mamy do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, więc często zdarza się, że gotujemy wspólnie. Ale to już ustalamy w ramach grupy.

Sprzęt

Szkoła zapewnia cały techniczny sprzęt. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond, Camp, Edelrid i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne.

Jeśli posiadasz własny sprzęt techniczny, to oczywiście możesz go używać w trakcie wyjazdu po wcześniejszej kontroli przez instruktora.

Musisz zabrać ze sobą:

  • własne buty wspinaczkowe
  • buty z protektorem, najlepiej „podejściówki” (nie są potrzebne wysokie buty górskie)
  • Koszulki typu t-shirt (najlepiej oddychające i szybkoschnące), dodatkową bluzę lub cienki polar
  • spodnie do wspinania (najlepiej cieńsze i cieplejsze w zależności od pogody)
  • odzież umożliwiającą kilkugodzinne przebywanie w terenie przy gorszych warunkach pogodowych
  • czapkę i rękawiczki
  • kurtkę z kapturem nieprzemakalna i przeciwwiatrowa, najlepiej z membraną (np. Gore-Tex lub inny -tex)
  • plecak do noszenia sprzętu i wspinania (optimum to ok. 40 l)
  • ochronę przed słońcem (czapka/chustka na głowę, okulary, krem UV)
  • termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l, przydaje się w chłodniejsze dni)
  • butelkę na picie
  • własne lekarstwa
  • rzeczy do mycia, cążki do paznokci/skórek
  • DOBRY HUMOR I ŁADNĄ POGODĘ

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny do uczestnictwa w wyprawie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu musi zaopatrzyć się samodzielnie. Dodatkowo, po zgłoszeniu na kurs, otrzymasz checklistę z potrzebnymi rzeczami, która ułatwi Tobie przygotowania do wyjazdu.

Dzień powszedni wyjazdowy, czyli ważne informacje

  • Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.
  • Cele wspinaczkowe ustalamy na bieżąco w zależności od możliwości uczestników oraz warunków pogodowych.
  • Opiekę nad uczestnikami wyprawy sprawuje instruktor PZA posiadający wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 35 lat) i szkoleniowe (ponad 20 lat).
  • Szczegółowe zasady udziału w wyprawie znajdziesz w Regulaminie.

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie „masówka”, z tego względu ilość miejsc jest ograniczona. Rezerwacja miejsca następuje po przelewie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli zrezygnujesz z wyjazdu, opłata rezerwacyjna przepada. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Czego możesz oczekiwać?

Przede wszystkim dowolnej ilości wspinania na własnej asekuracji w fantastycznym granicie w niepowtarzalnej scenerii archipelagu Lofotów. I adrenaliny, jej na pewno nie zabraknie. W trakcie wyjazdu wzbogacisz swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wspinaczki na własnej asekuracji – nawet, jeśli Ci się wydawało, że wiesz już wszystko na ten temat 😉 Podczas wycieczek w dni restowe poznasz różne oblicza Lofotów oraz atrakcje turystyczne archipelagu. Krótko mówiąc spędzisz niezapomniany czas w pięknym zakątku Norwegii.